Zabawy wspomagające prawidłowy rozwój psychofizyczny


ADAPTACJA DO ŻŁOBKA- JAK POMÓC DZIECKU ZOSTAĆ W ŻŁOBKU?

Szanowni Rodzice!
Podjęliście decyzję. Obdarzyliście nas zaufaniem. Wasze dziecko będzie uczęszczać do żłobka.
Przed Waszym dzieckiem proces adaptacji do nowych warunków. Jest to okres , podczas którego dziecko poznaje nowe otoczenie, rytm dnia, a przede wszystkim nawiązuje relacje z opiekunkami. Jest to czas, który dajemy dziecku, aby poczuło się w żłobku bezpiecznie i chciało w nim przebywać.
Jako Rodzice będziecie Państwo aktywnie uczestniczyć we wszystkich nowych doświadczeniach dziecka. Jak możecie Państwo pomóc dziecku? Możecie Państwo skorzystać z kilku podpowiedzi:

1. Uregulujcie rozkład dnia swojego dziecka według rytmu panującego w żłobku- podobne stałe pory karmienia i snu. Warto wcześniej skontaktować się z kierownikiem wybranego żłobka i uzyskać taką informację.
2. Początkowo zostawiajcie dziecko w żłobku na króciutko- najpierw godzinę, później dwie, następnie cztery itd., aby miało czas przyzwyczaić się do Waszej nieobecności.
3. Nie przedłużajcie rozstania z dzieckiem. Sprawnie rozbierzcie dziecko w szatni i szybko wprowadźcie na salę, oddając pod opiekę Pani Opiekunce. Każde dodatkowe Pa!, każde ponowne przytulenie sprawia, że dziecko koncentruje się na swoich emocjach, swoim płaczu i coraz trudniej je uspokoić.
4. Jeśli Wasze dziecko weszło już na salę nie zaglądajcie aby zobaczyć co robi, nie pokazujcie się ponownie w otwartych drzwiach. Wasze dziecko już sobie poradziło, zrobiło duży krok naprzód, opanowało smutek i płacz. Gdy Was zobaczy, odbierzecie mu to co osiągnęło. Chcecie dowiedzieć się jak radzi sobie Wasze dziecko, zadzwońcie do żłobka, zapytajcie, na pewno uzyskacie rzetelną informację.
5. Pozwólcie dziecku płakać. Płacz pomaga zmniejszyć lęk, jest sposobem odreagowania, uwolnienia nagromadzonych emocji. Nie obiecujcie nagrody materialnej za to, że Wasze dziecko zostanie bez Was i nie będzie płakać. W ten sposób obarczacie dziecko zbyt dużą odpowiedzialnością.
6. Mówiąc dziecku o żłobku, zapewnijcie go że wybraliście najlepsze miejsce, że będą tam zabawki i koledzy. Nie opowiadajcie dziecku jak będzie w żłobku, nie zapewniajcie że będzie bawić się z kolegami- bo może nie nastąpi to od razu, nie zapewniajcie że będą pyszne obiadki, chociaż z pewnością tak będzie- ale może Waszemu dziecku nie od razu posmakują.
7. Bądźcie konsekwentni. Nie zrażajcie się niepowodzeniami- one są częścią rozwoju. Jeżeli Waszym zdaniem proces adaptacji trwa zbyt długo, jeżeli zmiany w zachowaniu dziecka są trudne dla wszystkich- to jeszcze nie powód żeby rezygnować ze żłobka. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć opinii pań opiekunek, pani kierownik czy porozmawiać z psychologiem.
8. Działajcie wspólnie – w swoich działaniach i decyzjach bądźcie razem, nie zmieniajcie postanowień osobno. Nie każcie wybierać dziecku między mamą a tatą.


Każde Dziecko ma swój indywidualny czas dorastania do wymogów życia.


Opracowane na podstawie:
„Pomóż mi tutaj zostać- adaptacja dziecka do żłobka”
Katarzyna Wnęk- Joniec